Czy pamiętasz czasy, gdy podstawowym pakietem fryzur bywało „krótko czy jedynie podcinamy”? Od tychże czasów kultura fryzur przeszła fascynującą zmianę, od dzikich lat 80. po powściągliwe trendy współczesności. Prześledźmy intrygującą rewolucję kulturową uczesań oraz to, w jaki sposób obrazują one ducha czasów.
Lata 50. i 60. – klasa oraz obfite fale
Stylowe kobiety z lat 50. i 60. stawiały na szyk. Obfite loki oraz eleganckie podpięcia były na czasie. To były czasy glamour, animujące dzisiejsze fryzury retro.
Szalone Lata 80. – wysokie uczesania i wyraziste kolory
Lata 80. to dekada, gdy panowało przekonanie, że im bardziej widoczna fryzura, tym lepiej. Kędziory były formowane na niebotyczne wysokości, natomiast chemiczne zabiegi dodawania im pojemności były na porządku dziennym. Odważne kolory dopełniały ekstrawagancji oraz odwagi.
Minimalizm w latach 90.
Lata 90. wprowadziły sprzeczność dla ekstrawagancji minionej dekady. Grunge rządził, natomiast uczesania stawały się raczej zwyczajne. Pukle rozpuszczone, poniekąd niechlujnie opadały zgodnie z przekazem muzyki awangardowej.
Nowe millenium – eklektyczne koncepcje
Razem z nastąpieniem nowego millenium zaczęły panować eklektyczne koncepcje. Z jednej strony noszono długie i nieupięte pukle, z drugiej – krótkie fryzury. To czas, gdy rozmaitość oraz osobliwość były pierwszoplanowe.
Współczesność – comeback retro i eksperymenty
W dzisiejszych czasach można zauważyć fascynujący powrót do trendów retro. Stylizacje z lat 70. i 80. stają się na nowo na topie. Jednocześnie eksperymenty z barwami, długościami oraz upięciami są powszechne, będąc wyrazem indywidualności i prezentowania siebie.
Fryzury stały się nie jedynie elementem stylizacji, lecz również formą wyrazu tożsamości kulturowej. Od wytworności do ekstrawagancji, od minimalizmu do eklektyzmu. Ewolucja fryzur jest niby bogata księga, z jakiej jesteśmy w stanie wyczytać prądy, społeczne modyfikacje oraz ducha epok.