Dziecięcych bohaterów filmowych czy też w literaturze jako bohaterów pierwszoplanowych najczęściej widuje się w takich dziełach, jakie są stworzone z myślą o najmłodszych widzach. Nic w tym nadzwyczajnego – autorzy zazwyczaj chcą, by widzowie i czytelnicy z lekkim sercem identyfikowali się wraz z postaciami, natomiast logicznym jest, że pełnoletni jegomość prędzej wczuje się w rolę kogoś we własnym wieku, aniżeli we wrażliwość poznającego po raz pierwszy świat dziecka. Jednakowo jest z najmłodszymi – według nich rozterki dojrzałych osób po prostu nie są atrakcyjne tak, jak przeżycia ich rówieśników o podobnie bujnej wyobraźni.
Bez wątpliwości ciekawych bohaterów dziecięcych można wymieniać i wymieniać, każdy, mający dojście do książek, radia czy tv, seriali, będzie potrafił sam wyselekcjonować swoje ukochane dziecięce postacie. Co kilka lat jednakże lista ta będzie miała zupełnie inny wygląd. Osoby starsze wymienią Stasia i Nelę z „W pustyni i w puszczy” bądź „Dzieci z Bullerbyn”, młodsze pokolenie wymieni „Alicję w krainie czarów” lub postaci z baśni Braci Grimm, natomiast maluchy, jakie teraz wpatrują się w telewizory, z pewnością nazwą dziecięce postaci zupełnie odmienne, jak na przykład Łucję z „Opowieści z Narnii”, postaci z bajek Disneya lub „Atomówki”. Niezależnie od wieku każdy podziwiał swe ukochane dziecięce postaci raczej w czasach dzieciństwa, a nie przez całe życie.
Bezspornie istnieją odstępstwa od zasady, natomiast postaci dziecięce pojawiają się pierwszoplanowo w filmach czy też książkach, przeznaczonych właściwie tylko dla dojrzałych widzów. Tutaj w charakterze przykładów można przytoczyć choćby Ofelię z „Labiryntu Fauna” bądź chłopca z filmu „Pokój”. Dzieci pojawiają się jako protagoniści, aczkolwiek np. w horrorach czy też thrillerach ich zadaniem jest prędzej wzbudzenie przerażenia i troski dojrzałych widzów, utożsamienie się z przerażonym rodzicem, zaakcentowanie cnotliwości ofiary mocy nadprzyrodzonych, naskakujących na dziecko, czy także oprawcy kradnącego je sprzed nosa matki lub ojca. Stąd dziecko występuje tu jako główny bohater.